poniedziałek, 27 kwietnia 2009

Śladami Generała Nila

W sobotę, 25 kwietnia, w niezwykle słoneczny i piękny dzień nasza Drużyna zorganizowała grę miejską „Śladami Generała Nila”. Gra była przeznaczona dla wszystkich Warszawiaków – małych i dużych… Przyszło ponad 20 pełnych zapału osób – studentów, harcerzy, rodziców z dziećmi… No i się zaczęło…

Gdy zobaczyłem naszych chłopaków o godzinie 11… oniemiałem… Przebrani w stroje z lat 40-tych wyglądali jak prawdziwi Żołnierze Podziemia… koszule, marynarki, krawaty w kratę, kaszkiety, kapelusze, prochowce… Wspaniale podeszli do zadania! Co za klimat! Chłopaki odgrywali role agentów. W grę zaangażowali się nie tylko chłopcy z Drużyny, ale także wędrownicy (Bartek Klęczar oraz Arek Skubida) i gościnnie – w roli groźnego Kutschery – Franek Płóciennik.

Ale wróćmy do gry… O godzinie 13 u zbiegu alei Róż oraz alei Ujazdowskich losowanie par, rozdanie kart gry i przemówienie Generała Nila (w tej roli nieoceniony Dżejdżek), a za chwilę start! Zespoły musiały wykonać rozkaz Nila: przygotować zamach na Franza Kutscherę, kata Warszawy z lat okupacji.
By tego dokonać należało odszukać agentów, rozwiązać zagadki, śledzić Kutscherę, zdobyć broń, wykonać ćwiczenia z rzutu granatem (woreczki wypełnione wodą), ustalić termin zamachu i wreszcie miejsce…

Uczestnicy poradzili sobie z katem Warszawy. Zadanie zostało wykonane. I gdy Nil chwalił wierne oddziały, został porwany przez funkcjonariuszy UB. Dokąd? Na Rakowiecką!

Uczestnicy ruszyli zanieść mu do więzienia bibułę ze słowami otuchy: Generale! Jesteśmy z Tobą! Tu grę poprowadziły zaznajomione i urocze dziewczyny z Drużyny Wędrowniczej „Gaj” ze Stowarzyszenia Harcerskiego.

Gra zakończyła się o godzinie 15.30 pod murami więzienia przy ulicy Rakowieckiej - w miejscu, gdzie Generał Nil został zamordowany przez komunistów.
Zapału oraz zaangażowania uczestnikom pogratulował Rzecznik Narodowego Centrum Kultury, głównego pomysłodawcy gry o Generale Nilu. Uczestnikom wręczono także drobne upominki.

Szczególna pochwała należy się organizatorom - wszystkim dziewczynom oraz chłopakom, dzięki którym tylu ludzi mogło poznać historię Generała Nila i dobrze się bawić. Chwała Wam!

***

W prasie i w mediach elektronicznych pojawiły się artykuły o grze. Zapraszam do lektury:
Życie Warszawy (dodatek do Rzeczpospolitej)
Urząd Miasta Warszawy
Wirtualna Polska
a także w Kurierze Warszawskim. Materiał pojawia się po ok. 4 minutach i 15 sekundach:


Był też wywiad na żywo dla Polsat News! Pojawiła się również TVSkaut... A więc wkrótce zapewne kolejny materiał filmowy!

Wspaniali ludzie, wspaniały czas!
Czuwaj!

Brak komentarzy: